Hrát v některém z klubů na Ibize je snem snad každého dýdžeje. Rodák z Havířova Jiří Stabla se nebojí sny měnit v realitu, do hudebního ráje se rovnou odstěhoval. Jako DJ NUFF má svůj pořad na nejvlivnějším rádiu světa Ibiza Global Radio.

Vystudoval jste obor kuchař, číšník…
Vlastně to k sobě ladí. Když člověk míchá polévku, může míchat i muziku. Tak jako může být horká polévka, může být horká i muzika, může udělat pořádný oheň v klubu. Je to energie, která jede.

Jak jste se k práci dýdžeje dostal?
Prvního dýdžeje v akci jsem viděl asi před sedmnácti lety, to mi bylo šestnáct. Bylo to něco neskutečného. Když jsem viděl ten dav, jak se lidi baví a jaká je tam energie, řekl jsem si, že to chci jednou dělat. Chtěl jsem do toho hned vletět a začal jsem se zajímat, jak se mixuje. Tenkrát ještě nebyly možnosti jako dnes, vinyly samozřejmě byly, ale měli je jen ti, kteří měli peníze.

http://video.idnes.cz/?idvideo=V160616_143133_cas_krr

 

Jenže vy jste se dostal až na vrchol. Mezi světovou špičku, hrajete na Ibize, kde máte vlastní pořad.
Muziku jsem opravdu studoval. Chtěl jsem být top a věnoval se tomu. Nějakou dobu jsem bojoval s českými dýdžeji, tady se totiž pořád hraje na to, kdo je lepší a kdo horší. Ve světě se bere jen to, kdo je dobrý. Na Ibize ocenili moje zkušenosti, dostal jsem pořad na Ibiza Global Radio, což je nejposlouchanější rádio na světě. Vystupují zde taková jména jako Marco Carola nebo Richie Hawtin. Nebylo to však jednoduché ani ze dne na den. Pět let jsem hrával privat party, sem tam si zahrál v nějakém podniku. Zlom přišel minulý rok, kdy jsem se na Ibizu odstěhoval.

Hrajete v rádiu, v klubech, ale Ibiza je typická tím, že se dělají party pod širým nebem.
Jsem velkým fandou akce ANTS v luxusním podniku Ushuaia. Pořádají se zde celosvětově vyhlášené party. Je tam dobrá energie a ta je pro mě velmi důležitá. Při hraní v poslední době nepoužívám odposlechy, ale jen sluchátka. Snažím se být hlavně s hudbou, ne s okolím. Lidí si moc nevšímám, nechci být rušen tím, že mi někdo říká, co mám zahrát. Energii od lidí z parketu však cítím. Nabíjí mě to. Je to hudební rána, která do mě jede od pěti tisíc lidí.

Ostrov hudby a zábavy

Vstávají po poledni, dávají se dohromady po předchozí party, navečer se posilní kratším spánkem a poté vyrážejí do víru zábavy znovu. Spěchat nemusejí, skutečný noční život začíná na Ibize až kolem půlnoci a trvá zase až do rána. Španělský ostrov o zhruba 135 tisících obyvatelích je světovým centrem elektronické hudby, tance, pití a bezstarostné zábavy.

Časy se však mohou měnit, správa ostrova dává najevo, že o rave music nestojí a že by na ostrově viděla raději movitější a spořádanější VIP klientelu a místo sound systémů golfová hřiště. Loni na Ibize proběhlo několik policejních akcí proti parties, zejména proti těm, které neměly potřebné licence.

Jak se vám na Ibize žije?
Ibiza je top. Slunce, zábava… Opening už tam teď jede, venku se hraje od května do září. Je tam teplo, lidi nechtějí chodit moc oblečení. Já si v říjnu oblékl poprvé po šesti měsících kalhoty. To bylo něco hrozného, nechápal jsem. Připadal jsem si jako ve vojenské výstroji. Na Ibize člověk musí pořád hledat stín a nejradši by sundal horkem vlastní kůži.

Ibiza je místo plné hudby, ale jak se tam žije civilně?
Jde o místo pro život jak mladých lidí, tak i seniorů. Je rozdělená do několika části. Pokud chcete odpočívat a užít si zbytek života v nádherném prostředí starších občanů, tak vás okouzlí Santa Eulalia, kde téměř žádná party není a lidé mají klid od turistů, kteří si přijeli užít muziku. V okolí Eulalie zas najdete historické hippie prostředí, které proslavili slavní Beatles. Ti nalezli na Ibize lásku, klid a mír a setkávali se zde s fanoušky a dokonce zde žili.

Není Ibiza jakési pozlátko?
Nostradamus kdysi prohlásil, že pokud bude končit svět, našli byste ho na Ibize, díky tomu se na Ibizu stěhují hlavně movití lidé, kteří ji přeměňují v Mekku obchodu a slouží jim jako office pro světové střetnutí s partnery. Nikde se nepředvádějí firmy svým vzhledem a designem jako tady. Přes zimu nepoznáte, že jde o zábavní ostrov a budete si s denním sunsetem připadat jako v ráji. Samozřejmě je zde třikrát vyšší cena za potraviny a stonásobná za alkohol a zábavu oproti ČR. Léto je zde od května, kdy ucítíte první návaly turistů. Na konci října Ibiza utichne a stane se opuštěným ostrovem pro každého dobrodruha. Navíc teploty v zimě nepřekračují pod 10°C a z pravidla je kolem 15°C. Takže se tady lidé cítí skvěle.

DJ Nuff

DJ Nuff

Co místní lidé?
Jsou úžasní, hlavně ti, kteří si pamatují, když byli nuceni pracovat na poli nebo těžit sůl. Turismus jim zde vytvořil nezávislost, dokázal nastolit systém přes léto pracuj a v zimě buď s rodinou. Téměř každý den jste zvaní místními na posezení nebo barbecue party. Jsem i s přítelkyní vegan, moc je nenavštěvujeme. Pokud ano, jsou ochotní vyjít všem přátelsky vstříc.

Cítíte, že máte mezi místními, jako rezident větší výhodu, než když jste létal na Ibizu jen občas?
Určitě. Ibiza se rozděluje na rezidenty a výletníky. Rezident je brán jako bratr a dnes vím proč. Když vidím papírek, tak Ibiza tě donutí ho zvednout a hodit do koše, čistíme pláže jako dobrovolníci a snažíme se zachovat ten kus pevniny, který patří pod Baleárské ostrovy.

Když je hudební sezona, snaží se party regulovat vláda?
Snaží se, aby byl pořádek v ulicích, a na různých místech proto uděluje hudební licence a dělá kontroly. Když jsem přijel na Ibizu, tak jsem koukal, že tady téměř všechny party končí ve tři ráno, kromě těch největších klubů, a pak se chodí do míst, kde moc nebydlí lidé a pokračuje se. Dnes to chápu. I když je osmá ráno a okolo slyším sice potichu, ale přece jen valící se basovou linku z lodi, to vás po třiceti letech může asi obtěžovat. Proto se dnes party na lodích regulují a v mnoha případech omezují.

Jak vypadá váš běžný den?
Vstávám někdy okolo páté hodiny ranní a věnuji se především firmě a sem tam si vlezu na slunce, zaplavat v moři nebo bazénu. A věnuji se samozřejmě aktivitám ohledně mého rádiového pořadu na Ibiza Global Radio a taky hraní, které tady mám.

Na jak dlouho sem vyrážejí hudební nadšenci?
Mnoho lidí si užívá v létě Ibizu na stimulantech, takže v ulicích vidíte pořád život. Lidé, kteří přijeli za zábavou, jsou různorodí a mají každý jiná pravidla dne, nicméně po vydatné party se nejlépe odpočívá se sangrií v ruce u moře, nebo v bazénu. Za mě doporučuji Café Mambo, nejromantičtější místo je La Torre (na západy slunce s muzikou chill and deep), a pokud rádi obědváte a jste v centru města, nezapomínejte na La Cava, tam vás DJ odvede do světa pohodového snění s deep house, který nebude rušit váš rozhovor a odpočinek.

DJ Nuff

Máte dlouholetou přítelkyni, jak vnímá vaše fanoušky a hlavně fanynky?
Mám rád fanynky a fanoušky, prostě to k tomu patří. Přítelkyně nežárlí, ani nemá důvod. Do muziky se mi moc neplete, nechává mě pracovat.

Jste neustále v hluku. Netrpí uši?
Uši netrpí, spíš postava. Shodil jsem patnáct kilo, člověk moc nespí. Snažím se být nejlepší a udržet se v tom. Mám zajímavou příhodu s kamarádem. Kdysi jsem udělal chybu v setu, takovou, kterou normální člověk nepozná. Řekl jsem, že je to jedno, že si toho nikdo nevšimne, ale kamarád mi oponoval: „Tady jsi na Ibize, tady se chyby nedělají.“

Jakou hudbu posloucháte vy sám?
Rap. Jsem fanoušek Hugo Toxxxe, kterému jsem šest let dělal koncertního DJ, pořád jsem jeho fanda.

Jiří Stabla

Narodil se v roce 1983, pochází z Havířova. Vyučil se jako kuchař a číšník, ale obor opustil. Hudební fanoušci doma i ve světě jej znají jako DJ NUFFa. Vystupuje ve Space Ibiza, Privilege Ibiza, Bora Bora Ibiza, Café Mambo Ibiza, Nikki Beach Ibiza, Chervilo Club Bulgari, u nás v klubech Roxy či SaSaZu, hraje na festivalech Pleasure Island Festival, Beats For Love Festival, Apokalypsa Festival.

Kromě hudby se věnuje podnikání, obchoduje s produkty z konopí a rozjídí rozvážku veganských jídel. Sám je vegan, věnuje se bojovým sportům (MMA).

Jaký je vlastně typický rukopis DJ Nuffa?
Elektronická hudba v kombinaci s minimalistickým rytmem, harmonií a variacemi v dlouhých časových úsecích. Když vybíráte set, musíte znát své publikum. Vím, co mé fanoušky baví a roztančí, jaká hudba jim proudí v žilách. Hledám inspiraci mimo jiné i v přírodě, se kterou mě pojí jak životní styl, tak každodenní život na ostrově.

Vás životní styl je i konopí a jeho legalizace.
Legalizace konopí je pro mě velkým tématem nejen osobním, ale také obchodním. Léčivé účinky konopí znalo lidstvo tisíce let před námi a já chci jen navázat na tradici, kdy hledáme pomoc v přírodě, ne chemikáliích. Protože mi práce v byznysu s konopím zabírá hodně času, jsem rád, že si můžu vyčistit hlavu hudbou.

Hudební práce, podnikání, kolik času zbývá na spánek?
Abych stihl vše, co chci, spím přibližně tři hodiny denně. Mám spoustu nápadů, které chci realizovat. Životní energii mi udržuje veganství a pravidelný trénink bojového sportu MMA. A taky důvěra v pozitivní účinky konopí. Nemám proto důvod spát víc hodin. Život v rovnováze s přírodou pro mě neznamená odpírání si prožitků, naopak.

DJ Nuffa můžete slyšet v ČR na Havířovských slavnostech 2. 9. 2016 a 17. 9. v...

DJ Nuffa můžete slyšet v ČR na Havířovských slavnostech 2. 9. 2016 a 17. 9. v Praze.

Máte v hudbě ještě nějaké cíle, nebo se Ibizou všechny naplnily?
Můj cíl je hrát po celém světě, to jsem chtěl vždycky. Teď je to trochu těžší, protože musím stíhat právě onu konopnou firmu. Chci hlavně hrát každý den. Do konce života. Nejlíp deset hodin denně.

Stál jste u zrodu populární ostravské Stodolní, letos v květnu jste se vrátil na místo činu.
Ano, vrátil jsem se do rodného Havířova. To místo je pro mě srdcovou záležitostí. První taneční mejdany, první vlastní tvorba, to všechno mám spojené právě s tímto městem. Proto mě nesmírně těšilo, že jsem tam měl možnost roztančit fanoušky v rytmu pravé ibizské party. Spolu se mnou tu byl i legendární DJ Tráva, 4ROW, David Steiniger nebo Mendoza. Bylo to neskutečné.

Zdroj: idnes.cz

https://xman.idnes.cz/jiri-stabla-dj-nuff-carun-podnikatel-zdravi-zivotni-styl-pew-/xman-rozhovory.aspx?c=A160621_122607_xman-rozhovory_jfk