Kdy a za jakých podmínek u vás zákazník nakoupí znovu?

Stále vidím ty motivované týmy markeťáků a obchoďáky, jak bezvýsledně hledají nového zákazníka a utrácejí za to na Seznamu a Google neskutečné peníze. V dnešní době je to jako hledat jehlu v kupce sena. Česko má nejvíce e-shopů na počet obyvatel v Evropě, takže konkurence je všude kolem nás. Aukce, které ve výkonnostní kampani nakupujete,  vás brzy přestane bavit. Mezi tou širokou konkurencí nových firem, superlativ a mladých dravců už to nejde, jako tomu šlo kdysi. Na začátku byla jiná energie, dnes zákazník stojí stále více peněz, energie a času. Získat si sympatie zákazníka je mnohdy nemožné nebo krátkodobé, pokud se mu přestanete připomínat. 

Zamyslete se, kolikrát dáte přednost novému produktu před produktem, který znáte. Změníte dnes svou oblíbenou kávu, víno, cigarety, značku vozu, operátora, nebo banku? Nejspíš ne. Milujeme jistoty a tradiční klid z vlastního dojmu a přesvědčení. 

Pokud už jsme u někoho utratili peníze, vzbudil v nás důvěru a může se mu to povést mnohem lépe než novému zájemci o naše tužby.

Připomínejte se

Asi víte, že dnes je doba, kdy vás obchodníci prostě nepřestanou bombardovat e-maily se sdělením. Dnes už jim to odpustíte, nevztekáte se za nečekanou zprávu, protože byste se museli vztekat několikrát denně. E-maily firem si nás nacházejí čím dál snáze. Dnes už jsme se i zapomněli vztekat, odkud na nás někteří vzali kontakt. Prostě celé sdělení přejdeme bez zbytečného vznícení.

Ano, osobně i já jsem velkým zastáncem newsletteru. A jsem velký odpůrce nepravdivého mýtu, že lidé nečtou. Čtou, stejně jako teď čtete vy! Ne každý člověk je stejný, ale téměř každý čte. Všichni čteme, jen se podívejte okolo sebe, jak urputně koukáme do telefonů, tabletů, počítačů, knížek nebo časopisů. To, kde člověka zasáhnete nejvíce, jsou jeho důvěrné aplikace, sociální sítě a co je nejdůležitější – e-maily. Bavíme se tedy o příležitostech elektronického světa.

Nezapomínejte na e-maily. Newsletter vám nahradí tisíce prodejců

Když převezmu komunikaci značek, obvykle ihned pracujeme právě s elektronickou poštou, tedy newsletterem (pokud už klient nějakou takovou databázi má). Pokud nemáte e-maily na své klienty, ihned změňte svůj přístup a začněte je sbírat, klidně jim dejte za e-mailový kontakt slevu – vyplatí se to. 

E-maily a schránky v domě, do kterých vám chodí běžná korespondence, jsou místem, které vybíráme nejčastěji. Je to osobní záležitost. Pokud váš newsletter neskončí ve spamu, skončí před očima zákazníka. Nemusíte ho ani otevřít. Jen ho očima rychle projedete a vyhodnotíte, zda se mu věnovat, nebo ne. A proto vše schovejte už do titulku!

Hrajeme o pozornost

Pamatujte si, že dnes už se mnoho e-mailů třeba ani neotevře, ale titulek nám stačí k tomu, abychom přiměli člověka dát přednost právě našemu sdělení. A opět si připomínám Davida Ogilvyho. Ten doporučoval, aby každé reklamní sdělení mělo příslib. Slibujte ovšem pouze splnitelné. 

Co používáme na rozesílání e-mailů?

Můj tým používá buď Mailchimp nebo Ecomail. Oba programy mají jednoduchou obsluhu, reportují a nastavíte si čas, kdy chcete e-mail odeslat. Můžete informovat o opuštěném košíku, popřát lidem k svátku nebo jen hromadně poradit. Nemluvte o politice a náboženství a zapomeňte na to, že jste nejlepší. Nikdo není nejlepší!

Newsletterujte!

Užívejte si prostředí, které nikdy nespí. Využívejte internet jako svůj plán, který má připomínat vaše produkty, činnosti, ctnosti a vize. 

A pamatujte si, první dojem uděláte pouze jednou. Proto doporučuji, aby newsletter vypadal profi. Níže máte příklady, jak mě bombarduje prestižní fashion značka z USA – Alo Yoga, která mě celkem nenechá vydechnout a přesto jim to už dnes odpustím, jak jsem na tom vy?



Pište mi na info@jiristabla.cz své zkušenosti. Níže najdete pár příkladů, jaké e-maily dělá můj tým efektivního marketingu.

Foto úvodního obrázku: Pixabay.com

Související příspěvky